Potkanci

      

Alergie - u člověka a potkana.... a breberky všeho druhu

Alergie může postihnout jak vás, tak i vašeho miláčka. Zatímco běžné lidské alergologické testy nezahrnují tak "bezvýznamnou" množinu živočichů jako jsou domácí hlodavci, alergie na zubatého mazlíčka může nastat jak při prvním styku s chlupatcem, tak i při dlouhodobém nebo častém pobytu s ním. Lékařsky vám však prokázána zřejmě nebude.

Lidské alergie se mohou projevovat klasicky a to alergickou rýmou, oteklýma rudýma očima, pšikáním, svěděním a zarudnutím kůže po styku s potkanem, nebo jako rudé flíčky v místech, kde se lidská kůže setkala s močí potkana.

Nezjevné alergie mohou způsobit zhoršení astmatu a jiných chorob dýchacího ústrojí či jiných vnitřních onemocnění, o kterých nemusíme zprvu ani vědět. Hlodavcovi exkrementy pak mohou vyvolávat problémy díky plísním či parazitům, které se v nich začnou po čase vyskytovat. Dobrou zprávou je, že pro alergiky existují i bezsrsté varianty potkanů a to zcela holý sfynx, jemně osrstěný fuzz nebo double rex.

Potkani trpí alergiemi zejména na podestýlku, tedy na prachové částice v nich se vyskytující, a taktéž trpí parazitálním napadením a to zejm. z prašných podestýlek jakou jsou piliny či hobliny, ať už čerstvé nebo kupované, vakuované či jiné. Další parazitální nebezpečí představuje oblečení člověka, koberce, přírodniny (větve, tráva atd.), jiná zvířata, hlína z květináčů a další.

Zatímco alergická reakce z prašné podestýlky (pozor, některé piliny garantují bezprašnost, i když práší, ačkoliv méně) je jednoduše zjistitelná a to především tak, že potkan začne pšikat, dře si čumák, nepřiměřeně a hlavně velmi často se drbe, napadení parazity není často tak zjevné a brzy zjistitelné.

S problematickou podestýlkou je jednoduché si poradit. Prostě ji vyměňte za jinou v podobě kukuřičných vřeten, vatových odpadů, dřevěných válečku... Napadení parazity už představuje problém větší, má různý průběh a stejně tak různě se projevuje.

Klasické napadení parazity se projevuje jako černé stroupky ve vydrápané srsti. Potkana napadli breberky, které se vyskytují v kůži nebo pod ní, svědí a potkan se škrábe tak, že si způsobí drobné ranky, které se zatáhnou černým stroupkem. Zpravidla se stroupky vyskytují pod bradou, mezi ušima a na krku. Při neléčení začne slézat srst, stroupky se rozšiřují, kůže se vysušuje. Nejlepší pomoc poskytne veterinář, který pomocí stěrů identifikuje původce a nasadí injekční léčbu (1-2 injekce, podle napadení). Léčí se vždy všechna zvířata v kleci. Stroupky se zpravidla projevují na slabších kusech.

Nespecifické vypadávání srsti, svědění, šedé fleky na vypelichaném povrchu jsou klasický příznak různých houbových onemocnění, neboli plísní.

Bouličkovité výrůstky na uších či ocase, deformace ušních laloků díky malým kuličkovitým výrůstkům signalizují svrab. V obou předchozích případech je třeba veterinární péče.

Zatím jsem se nesetkala s případem, že by se kožní problémy hlodavce přenesly na jeho majitele s výjimkou vši šatní, blech či jiných vší. Šatní veš většinou přinese hlodavec z pobytu v přírodě nebo na textilii, kde se tato vyskytuje. Paraziti jsou pozorovatelní na kůži jako malé červené breberky, na textilii jsou pak velmi dobře viditelné. Pozor, nejdou klasicky vyprat, musí se v podstatě seškrábat z textilu a všechno oblečení důkladně proprat. Potkanovi pak pomůže postřik od veterináře.

Jiné parazitální breberky mají bílou barvu, lezou přímo v kůži nebo jsou jejich vajíčka patrná na koncích chloupků v hojné míře (všenky). Stejně tak se vyskytují breberky barvy černé.

Existuje mnoho různých tvorečků pasoucích se na kůži či krvi vašich miláčků, stejně tak velké množství plísní. Vždy doporučuji navštívit veterináře, jen v případě černých stroupků, které se za život potkana vyskytnou mnohdy velmi často (v závislosti na druhu podestýlky, množství potkanů v kleci a prašnosti obývané místnosti či pobytu v přírodě) je možné odstranit pravděpodobnou příčinu a potkana vykoupat v čisté vodě, případně srst jemně umýt dětským mýdlem nebo šamponem a pokud se problémy samy do týdně až 10 dnů nezlepší, teprv navštívit veterináře.

Na většinu parazitálních a houbovitých problémů je aplikován přípravek IVOMEC - účinná látka Ivermectin. Tento přípravek byl speciálně vyvinut pro řešení kožních problémů velkých hospodářských zvířat. V malém množství se používá i na hlodavce, psy, kočky a jiná zvířata. Aplikuje se podkožně, existuje však i v podobě sypké.

Zpravidla je účinnost zaručena bez vedlejších účinků, byly však zaznamenány i takové případy, kdy po aplikaci Ivomecu zvíře dočasně ochrnulo na některou končetinu, dokonce i zcela ochrnulo na přední nohy a čelist, díky čemuž muselo být utraceno, neboť ztratilo schopnost se samovolně nažrat a napít. Vždy je proto dobré předem přemýšlet, jestli prostředí, které zvířeti připravujeme mu nemůže spíše ublížit. Předcházejte klasickým breberkám a používejte jiné podestýlky, než jsou piliny, udržujte příbytek zvířete v čistotě, při čištění vždy použijte dezinfekci, dezinfikujte i přenosky, umývejte si ruce a nevystavujte potkana prostředí, se zvýšeným výskytem rizik.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka