Potkanci

      

Chovatel nebo zverimex?

Měl by si chovatel pořídit potkana spíše z chovné stanice nebo ze zverimexu? Jaký je v tom rozdíl? Podepíše se pobyt ve zverimexu na charakteru poříného potkana? Je potkan od chovatele jiný? Na tyto i jiné otázky jsem se zeptala jedné brněnské chovatelky, která je pověstná výbornými charakterovými vlastnostmi svých odchovaných mláďat.

 • potkani.info: Jaký si myslíš, že je rozdíl mezi potkany ze zveráku a tvými odchovanými mláďaty?

  Peťule Nippyland: Snažím se mláďata navyknout co nejdříve na lidskou ruku, čili nejsou tak plachá, nebojí se lidí. Potkani ze zverimexu si teprve na lidskou ruku musí navyknout. Nějakou dobu to trvá. Pokud se to však podaří, tak si nemyslím, že by byli nějak odlišní povahově :)

 • potkani.info: Jak se staráš o mláďata? Co potřebují?

  Peťule Nippyland: Od narození, zhruba do 14. dne jejich života se o mláďata stará pouze matka. Není třeba jí nějak pomáhat, jen v případě, že by mládě bylo viditelně pohublé a nebylo najezené, pak je třeba mládě dokrmovat. Od 14. dne je třeba začít s ochočováním. Já to dělávám tak, že všechna mláďata včetně matky pustím na postel a nechám je běhat, jak po posteli, tak po mně. Snažím se je chytat a mazlit co to jde. Zhruba ve třech týdnech si vytahuji 2-3 mláďata, obléknu si „potkaní mikinu s kapucí“ a dávám si prcky na rameno. Přibližně na půl hodiny.
  V období od cca 14 dní už mláďata začínají vyhledávat normální stravu. Proto je dobré přilepšovat jim pribináčkem, masem, zeleninou, ovocem, …

 • potkani.info: Liší se podle tebe mláďata z různých stanic charakterově?

  Peťule Nippyland: Pokud se chovatelé opravdu snaží mláďata vymazlovat a nenechávají vše na „přírodě“, tak si myslím, že mláďata rozdílná nejsou. Vše samozřejmě záleží také na genetických dispozicích od rodičů! Kousavé jedince je třeba nepouštět do chovu vůbec.

 • potkani.info: Jak se dostane zájemce k chovatelské stanici?

  Peťule Nippyland: Nejčastější formou je internet (inzerce, různé vyhledávače), případně různá doporučení od známých.

 • potkani.info: Je možné udělat si návštěvu do ChS? Na co se má pak člověk zaměřit? >

  Peťule Nippyland: Myslím si, že každý seriozní chovatel by měl návštěvu do své stanice umožnit. Já jsem velice ráda, když budoucí zájemci o má mláďat se na ně přijdou podívat i před odběrem.
  Při návštěvě ChS je třeba sledovat velikost ubikací (klec, akvárko, voliéra, …), čistotu, zdravotní stav potkanů (zda nekýchají, nevrkají, nebo nemají viditelně špatnou srst, či nejsou naježení)

 • potkani.info: Jak si vybíráš ty zájemce, kterým svěříš odchované mládě?

  Peťule Nippyland: Vzhledem k tomu, že navštěvuji různé akce (srazy, schůze chovatelů, výstavy), tak mnoho chovatelů již dobře znám a není pro mne problém jim mládě svěřit.
  Jestliže se však ozve někdo naprosto neznámý, je třeba mu ze začátku položit různé otázky a tím si ho „proklepnout“. Jedna z mých prvních otázek bývá: „Máte doma nějakého potkana? Nebo je váš první?“.

 • potkani.info: Ztrácí pak nový majitel s CHS kontakt, nebo zůstáváte v kontaktu?

  Peťule Nippyland: Já vždy nové majitele žádám o zasílání fotek mých odchovanců. Je na chovateli zda k tomuto přistoupí či ne. Nicméně kontakty na majitele mám všechny řádně napsané :)

 • potkani.info: Rozhodla by jsi se radši pro potkana ze zverimexu nebo z CHS? Proč?

  Peťule Nippyland: Nikdy jsem doma neměla potkánka ze zverimexu, takže nemůžu soudit jak na tom jsou povahově či po zdravotní stránce. Každopádně já si beru mláďata jen od chovatelů. Nejčastěji si však nechávám mládě ze svého odchovu. Výhodou potkanů od chovatele je, že známe jejich původ, většinou i zdravotní stav a hlavně miminko k nám přijde již zvyklé na člověka :)

Děkuji moc Peťuli z CHS Nippyland za rozhovor a ještě doplním některé otázky, které jsou nasnadě.

Já jsem ve své historii odchovala 7 potkanů ze zverimexu a 7 potkanů od chovatele. Rozdíly v chování, zvláště ze začátku, byly značné. Pominu-li to, že Yoko si na mě nikdy nezvykla a dodnes se jí bojim dotknout, aby mi nezasatila kusadla do ruky, všichni ostatní si postupem času zvykli a byli přítulní, zvídaví a nebojácní. Otázka je čas. S potkanem od chovatele nebyl nikdy problém (akorát v případě dvou jedinců od chovatelky, která nechávala odchov právě na té přírodě a mláďata nebyla téměř vůbec zvyklá na člověka a do konce života mou přítomnost nijak nepotřebovala, nevyhledávala a občas i negativně reagovala na dotek). Potkan od chovatele si vždy do týdne zvykl. Potkanům ze zverimexu to trvalo podle intenzity mých snah od 1-2 měsíců více.

K otázce o různosti charakteru potkanů z různých stanic... je vždy potřeba předem si prověřit, jaká mláďata z této chs jsou. Mnozí velkochovatelé totiž pro počet vrhů nemají čas mláďatům se dobře věnovat a zvykat je. Mláďata jsou pak plachá a v chování se mnohdy neliší od potkanům ze zverimexu. Stejně tak je důležitá strava, kterou chovatel mláďata krmí, aby se k vám nedostal kousek, který striktně odmítá všechno, co není zrní. Takovému mláděti jistě po celý čas s matkou chyběla pestrá strava a zvykat je na nové jídlo může být vážný problém.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka