Potkanci

      

Drbe se a má stroupky

Potkan za svůj život potká mnoho možností, jak získat parazity. Nemusí to hned znamenat, že se o potnana nesprávně staráte.

Ačkoliv o nich pravděpodobně ani nevíte, vyskytují se paraziti všude kolem vás. V koberci, na vašem oblečení, pohovce, posteli, a především venku na trávě, stromě atd. Potkani jsou na parazity silně náchylní, někteří jsou i alergičtí.

vatelně škrábat. Nemá však smysl zvíře neustále sledovat. Váš miláček je od přírody hodně čistotný a proto většinu svého bdělého stavu tráví vlastní očistou.

Patologické škrábání doprovází především změny v srsti nebo na kůži. Můžeme pozorovat lezoucí malý hmyz nebo bílá vajíčka (tečky) na konci chloupků (většinou oblasti kolem ocasu a spodní části zad). Pokud se potkanovi za krkem, pod bradou nebo mezi ušima vytvoří malé černé stroupky, které si zvíře škrábe, jedná se taktéž o roztoče v kůži. Další pozorovatelnou formou parazitů je svrab, ten se vykazuje bouličkami nebo navrstvenými šupinkami kůže na uších či ocasu.

Všechny parazity je třeba řešit pomocí veterinární péče. Většinou se aplikuje injekční vakcína. Ta se po 10 dnech opakuje. Poté by měl být potkan parazitů v srsti zbaven.

Prevence jako taková samozřejmě existuje, ochranu však nelze zajistit stoprocentně. A co tedy můžete dělat? - Nepouštějte potkany do volné trávy nebo na stromy, mezi další volně žijící zvířata nebo zvířata ve vašem bytě. Pravidelně čistěte nejen příbytek vašich miláčků, ale i místnost, kde se volně pohybují. Dbejte na osobní hygienu a pravidelné čištění vlastního oblečení.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka