Potkanci

      

Potkan a jiní potkani

Máte-li možnost potkánky seznámit s novými kamarády (může jít i o potkany z vedlejšího pokoje atd.), zkuste to. Čím víc potkanů, tím větší legrace a pro potkany velké zpestření dnů.

Reakce opět mohou být různé. Nejlepší je potkany seznamovat na neutrální půdě (ne v klecích), tedy např. na posteli, na zemi a pod. Nezáleží na velikosti a stáří potkanů, akorát je nutno říct, že hodně staří a nemocní potkani o nové kamarády příliš nestojí. Většinou je "otravují", což jim vadí a tak reagují agresivně.

Zprvu se začnou všichni očuchávat, zasmějete se při zvedání ocasů, "hraní na vláček" a dalších radovánkách. Někdy jsou tyto aktivity celkovou náplní potkaního setkání. Přesto jak je vidět, asi je to baví.

Po důkladném prozkoumání začnou společně vymýšlet neplechy. Oblíbené je společné hrabání kvítek, schovka v dekách, skříních, šuplících. Vše doprovázené dodatečným očucháváním, drbáním, čistěním, obíráním a dalšími aktivitami.

Může se stát, že potkani budou na cizí návštěvu reagovat agresivně. Většinou se jedná o kopání, skákání po sobě, uskakování, chaotické běhání, někdy i kousance. V takovém případě potkany bedlivě hlídejte, aby se něco nestalo. Můžete je i na chvíli oddělit a za chvíli dát zase dohromady. Zvykejte je každý den, dokud se nezačnou akceptovat. Případné boje a sociální postoje jsou normální. Venku však potkani většinou nebojují o nadvládu ve smečce, bitky jsou tedy minimální.

Pokud se potkani dobře snášejí, dopřejte jim společné procházky, jak je to možné. Pokud jeden z potkanů onemocní (viditelné rudé barvivo u nosu, očí, pšikání, paraziti), raději setkání vynechejte, aby se nemoc nepřenesla na zdravé jedince (i zdravý potkan žijící v kleci s nemocným může nemoc přenášet).

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka