Potkanci

      

Co mě bude potkan stát?

Prvotní je cena za jedince. Ta se výrazně liší především ve faktu, kupujete-li potkana ve zverimexu, nebo od chovatele.

Zverimexového potkana pořídíte asi od 30 Kč, ale jsou pozorované i případy, kdy si zverimex žádal za potkana 200 Kč s tím, že jde o vzácnou variantu.

U chovatele se ceny pohybují dle zbarvení a druhu osrstění potkana, taktéž se liší cena u standartních uší a u dumbíků. Čím vzácnější, žádanější nebo neobvyklejší barva či srst, tím vyšší cena. V dnešní době se ceny pohybují od 50 Kč u standartního osrstění, obyčených barev a standart uší do asi 500 Kč u zvířat s vzácnými znaky nebo za potomky z dovozu.

Sháníte-li potkana přes internet, většinou se na stránkách dají najít i ceníky. Vřele doporučuji se na cenu přímo zeptat. Není to ostuda ani nic špatného.

Po základních nákladech na pořízení potkana vás pak přijdou a to ne levně různé kravinky do bydlení. Klece se pohybují cenově různě asi od 450 kč výše. Většinou není na škodu zkouknout i pár bazarů, zda někdo nenabízí vysloužilo klec. (Tu pak nezapomeňte řádně vydezinfikovat.)

Následují náklady na podestýlku a zrní či další dobroty. Náklady jsou značně variabilní podle toho, čím se rozhodnete podestýlat (jaké druhy zrní kupujete atd.). Piliny vycházejí v těch lepších kvalitách okolo 30 Kč za balíček, kukuřičná vřetena okolo 80 Kč, válečky okolo 100 Kč, toaletní papír se dá pořídit i za 1,90 Kč (Delvita ;) ).

Veterinární péče je bohužel neovlivnitelný faktor, který vám dozajista vstoupí do cesty jako jediná alternativa právě v době, kdy budete bez peněz :). Osobně doporučuji preventivní opatření před následným zachraňováním situace. Tím nemyslím, že byste měli potkana vystavovat kdejakým přípravkům atd... spíše promýšlet důsledky jednání a zvažovat jiné možnosti.

I přes všechny snahy je velmi pravděpodobné, že se za život potká potkan (hehe to dobře zní) s parazity, což je třeba řešit veterinárním ošetřením, může dojít k pokousání nebo zranění jiným zvířetem, při silnějším nachlazení dochází k zákeřnému zápalu plic a v mnoha mnoha případech trpí potkani od roku a půl na nádorová onemocnění. V takovými případy je vždy třeba do budoucna počítat. Veterinární výdaje se pohybují různě podle veterináře, zpravidla od 50 Kč za prohlídku, případně injekci, po tisícové položky při akutním ošetření či náročnějších úkonech, případně při léčbě antibiotiky.

Hodláte-li se v budoucnu zařadit (po důkladném zvážení) mezi chovatele (množitele), měli by jste vždy počítat s alternativou překážek v porodu (císařský řez), úmrtí samice při porodu, onemocnění mláďat, zranění mláďat, zranění samic či samců při páření atd., které jsou na léčení většinou vždy finančně náročné (doporučuji tak 2000 Kč rezerva).

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka