Potkanci

      

Mám potkana koupat?

Otázka mytí potkanů a jejich koupání je často debatovaným otazníkem v chovu laboratorních zvířat. Dlouhodobými zkušennostmi a studiem života potkanů v zajetí i v přirozených podmínkách jsem dospěla k následujícím závěrům.

Ačkoliv potkan ve svých přirozených podmínkách nemívá k vodě výhrady, osobně se nezdráhá se vyrochnit, případně si ve vodě ulovit něco dobrého, laboratorní potkan si přivykl na život v suchu a pohodě, kdy střetnutí s vodou zprostředkovává maximálně napaječka nebo miska. Z tohodle důvodu zažívá doma chovaný potkan při styku s vodou ve vaně nebo umyvadle neskutečný šok a strach o vlastní holý život, přičemž podezřívá svého chovatele ze snahy jej utopit...

Vrozené hygienické návyky potkanů zabezpečují celkovou osobní hygienu. O hygienu klece (včasné čistění, bezpachovost) se zpravidla stará chovatel a záleží především na jeho snahách a smyslu pro čistotu.

Žluté nebo rezavé ocásky, zažloutlá kůže samců nebo starých potkanů není znakem toho, že by se potkan špatně čistil, nebo že by potřeboval vykoupat. Mastný žlutooranžový povlak kůže je způsoben výronem z mazových žláz chránící pokožku potkana před bakteriemi a vylučující též feromony a další potřebné látky. Omývání těchto míst vede k nadměrnému vysoušení kůže, jejíž následkem jsou alergie, exemy, napadnutí parazity, případně extrémní výron z mazových žláz.

Pokud vám přijde, že váš potkan smrdí, bude potřeba mu vyměnit domeček, pořádně umýt klec a vyměnit podestýlku i v domečku, včetně hamaků a závěsných látek. Extrémní zápach nachytá potkan právě v pročůraném hamaku či domku. Po provedení patřičných kroků smrádek z potkana brzy vyprchá. (V připadě nouze lze použít parfemované podestýlky.)

Jedinou výjimku tvoří letní měsíce, zvláště, když teplota venku i v bytě dosahuje vysokých hodnot. Potkani jsou silně náchylní na teplo a vzhledem k tomu, že nosí kožich i v létě, je třeba je v horkých dnech chladit. Osvědčil se mi rozprašovač na kytky s vlažnou případně lehce teplou vodou. Potkany důkladně postříkáme a to právě při volném pohybu např. po pokoji. Z pozorování je patrné, že potkan do 15 minut uschne. Chladíme je tedy několikrát denně, ale ne navečer, kdy by měli jít do klece mokří a ne hned několikrát za sebou. Mezi kropením je třeba udělat vždy delší pauzu a potkan musí mít vždy možnost oschnout pohybem, aby se nenachladl.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka