Potkanci

      

Nové miminko a starousedlíci

Většinou to časem napadne každého majitele, kterému myšky odrostou z dětských kožíšků, zatouží po dalším miminku. Důvody, proč si pořídit další potkáně, jsou různé.

Čím je původní osazenstvo starší, tím bude zřejmě složitější nového jedince mezi ně integrovat. Osobně doporučuji jedince sesazovat do věku max. 5 měsíců. Pak už jde o risk, že staří potkani mládě nepřijmou, budou k němu agresivní a to bude muset zůstat samo, případně budete pořizovat další potkany, aby samo nebylo.

Velkomnožitele :) vládnou uctihodnou mocí integrovat do klece různě starých potkanů mlád'ata. Obecně věřím tomu, že čím více potkanů v kleci je, tím jednodušší je vstrčit mezi ně dalšího prcka. To se ovšem týká klecí čítajících např. 6 a více kusů.

Jakmile si miminko přivezete domů, mělo by mít připravenou vlastní malou klícku, kde se bude aklimatizovat a zvykat si. K starousedlíkům jej určitě nestrkejte, mohlo by dojít k nepěkným úrazům i smrti miminka.

K prvnímu kontaktu by mělo dojít na neutrální půdě, tedy mimo klec či terárium. Většinou seznamuji na posteli. Celému procesu je nutno bedlivě přihlížet, protože je velmi pravděpodobné, že starší potkani na mládě zaútočí. Pokud se nic nestane, potkani se pouze očmuchávání, nebo pokud si starší před prckem lehnou přímo na záda, je to dobrá zpráva. Přesto není vyhráno.

Seznamovací meeting je třeba opakovat ještě několik dalších dnů.

Pokud starší potkani reagují už na neutrální půdě agresivně, pokud dochází k bitkám, lítají chlupy nebo dokonce dojde ke kousnutí, je velmi pravděpodobné, že se nepodaří zvířata sžít.

Pokud se bojíte, aby nedošlo ke zranění, můžete mládě umístit na neutrální půdu v jeho klícce, kterou necháte zavřenou a starší potkany pustíte běhat okolo.

Pokud na sebe potkani i po několika dnech reagují dobře, hrají si spolu a škádlí se, přistupte ke kompletnímu vyčistění klece starousedlíků, přivažte nové hamaky, naservírujte nové hadry do pelechů a plné misky jídla a zkuste všechny myšky i s miminkem dát do vyčištěné klece. Nezapomínejte pozorovat, co se uvnitř děje a v případě nutnosti zasáhnout.

Bitky, kdy se potkani perou jakoby v kuličce, kutálí se po podlaze a kvičí, jsou normální. Stejně tak, když dva potkani stojí proti sobě na zadních a předníma se "fackují". Problém nastává, dojde-li k silným sporům, kousancům, trhancům a podobně. V takovém případě mimino okamžitě separujte do vlastní klece a se sesazením počkejte dalších několik dní.

Každé mimino dostane povětšinou silně na čumáku. Potkani mají mezi sebou pevný hierarchický řád, který je třeba vydobít si silou.

Osvědčilo se mi vyndat z klece při sbližování domeček. Zbytečně vyvolává konflikty o nadvládu v obydlí. Je lepší udělat jen několik pelíšků z hader po kleci a domeček znovu zavést až po několika dnech. Přesto se většinou bojům nevyhnete.

I přes všechno nadšení a snahy je třeba vždy počítat s tím, že zvláště u starších potkanů a miminka, se nepodaří jedince skamarádit a miminko bude muset bydlet mimo klec starších. V takovém případě doporučuji koupit miminku co nejdříve kamaráda stejného pohlaví, protože ve dvou je svět hned veselejší :)

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka