Potkanci

      

Kupujeme potkana

Pokud si Annienamyslíte předem nějaké "komplikované" zbarvení či variantu vašeho budoucího miláčka, budete nejspíš týdny navštěvovat všechny zverimexy v okolí a hledat a hledat. Budete zkoušet inzeráty na internetu nebo chovatelské stanice v okolí. V dnešní době už je po celé ČR mnoho seriózních chovatelských stanic se stálou nabídkou mlád'at, takže prcek na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

Při výběru potkana ve zverimexu si všímejte následujících signálů:

  • Jak je o potkany postaráno, co mají na žrádlo, jakou mají vodu k pití a jestli jsou v relativním čistu. Špatná péče ve zverimexech nebo u chovatele může zapříčinit množství chorob i obtíží.
  • Nejsou v podestýlce stopy silného průjmu zvířat? Nemá samo zvíře nápadně nafouklé bříško, či nepolehává nemocně v koutě?
  • Chvíli potkany pozorujte. Pokud se některý chová jen trochu nápadně nemocně, raději si nákup rozmyslete. V jednom zverimexu jsme v kopě malých uviděli jednoho, který byl doslova v posledním tažení. Byl nápadně hubenější, menší a strašně těžko dýchal, byl úplně nahrbený a kolem nosu měl červené skvrny porfyrinu. Pokud s ním ostatní byly dlouho, což asi ano, je velká pravděpodobnost, že se od něj nakazili.
  • Zdravé zvíře vypadá spokojeně, mnohdy je v pohybu, ale nelítá chaoticky kolem výběhu. Když se vám podaří do klece strčit ruku (nebo prodavačce), měla by vzniknout panika. Zvíře, které apaticky leží ani nedutá nejspíš nebude úplně to pravé.
  • Nemá potkan na nose porfyrinové skvrny (červené skvrny připomínající krev)? Je zadeček zvířete čistý? Srst podkana má být jemná, přiléhavá (samozřejmě u standart varianty), v žádném případě ne slepená nebo mastná, rozčepířená. Oči mají být jasné, ne zalepené Zvědavky a matné.
  • Nezapomeňte s prodavačkou zkontrolovat, jde-li o samici nebo o samce, aby nedošlo ke komplikacím, pokud si kupujete více potkanů a nechcete mít chov. V mladém věku je to těžké poznat. Nemáte-li dostatečné zkušennosti, navštivte raději ještě veterináře.
  • Nezapomeňte si vzít na potkana přenosku. Pokud tak neuděláte, svět se nezboří, dostanete ho v papírové krabici s otvory na vzduch. Cestou domů s krabicí moc netřeste, i tak znamená cesta domů pro vašeho miláčka strašný stres.

Mnohdy se tomu neubráníte a i přes všechny poučky prostě zvítězí krása a jedinečnost. Je však důležité upozornit, že koupíte-li nápadně nemocné zvíře nebo zvíře s nějakým handicapem (např. s jedním očičkem apod.), musíte myslet na to, že potkan bude potřebovat veterinární péči, která není zrovna levná. Můžete-li si však tento "luxus" dovolit, meze se nekladou.

I ten nejbojácnější potkan si na vás časem zvykne a naučí se sedět klidně na rameni a tulit se. Zkuste tedy instinktivně zhodnotit jeho zdravotní stav a hurá domů!

V současné době je možno už u dobrých chovatelů sehnat mládě s PP (průkazem původu). Jedná se už nejen o vzácné varianty (sfynx, rex, dumbo, fuzz apod.), kde je velmi důležité pozorovat zdravotní stav jedince i jeho genetické předpoklady, ale i o standartní barvy a znaky. Vzácné varianty jsou téměř jedině k sehnání od přímých velko množitelů, kteří by vám k mláděti měli PP poskytnout. Zbloudilci tohoto druhu ve zverimexech mohou být geneticky poškození (křížení mezi sourozenci atd.), přičemž trpí mnoha včasnými nemocemi, slepnou, hluchnou a brzy umírají.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka