Potkanci

      

Co se potkan je schopen a není schopen naučit/odnaučit...

Potkan není pejsek... To je základní poznatek, ze kterého je při "výchově potkana" třeba vycházet. Je schopen se naučit pár věcí, je schopen se pár věcí i odnaučit, ale v základních otázkách s ním většinou nepohnete, kdybyste se na hlavu postavili a budete se muset naučit přijmout svého miláčka takového, jaký ve skutečnosti je.

Potkan je poměrně rychle schopný naučit se reagovat na svoje jméno, ale stejně tak na slova, která se často opakují a nejlépe na ta, která věstí příchod nějaké dobroty. Jak už I. P. Pavlov hlásal, podmíněný reflex je základem reflexního dění vyšších živočichů a lze se mu na základě jednoduché posloupnosti naučit velmi snadno a rychle.

Podmíněný reflex funguje následovně. Řeknete nějaké slovo nebo uděláte nějaký pro potkana zaznamenatelný čin (rozsvítíte, zakřičíte...) a podáte potkanovi pamlsek. Takhle pokračujete třeba každý den. Po čase bude zvíře reagovat na prvotní podnět tak, že k vám přiběhne, neboť si zafixoval, že podnět bude následovat příchod dobroty. Se jménem je to sice trochu jinak, protože po zvolání potkanova jména logicky nenásleduje odměna, přesto opakujeme-li v potkanově přítomnosti jeho jméno často a volíme-li při tom slovo s mnoha zvučnými souhláskami jako jsou r, s, z, a pod., máme jistou šanci, že potkan po začne na své jméno reagovat tím, že k vám přiběhne. Zpravidla mu to trvá několik týdnů než začne patřičně reagovat. Záleží však na druhu a kvalitě vašeho kontaktu s ním.

Co potkana v zásadě neodnaučíte? Hrabat kytky, okousávat koberec, zrát kabeláž, rvát vám potah křesla a všechny podobné radosti... bez nichž by jeho život snad ani nebyl životem potkana ;) A taky ho neodnaučíte značkovat si teritorium, tedy občůrávat vás i přilehlé předměty, které uznal za svůj majetek.

Co ho naopak naučit lze? Chodit na bobkování na jedno místo... ale i zde platí spíše koukat, kam rád chodí a podstrčit mu tam mističku, čímž eliminujete nepříznivé vlivy a přitom si oba vzájemně vyjdete vstříc. I s těmi květinami lze přes všechny útrapy přece jen něco dělat, ale je to spíš naší vynalézavosti. Nejlépe je pokrýt povrch hlíny kusem papíru, pod který se potkan nedostane. Když vyskočí na květináč, nebude přímo v kontaktu s hlínou a tak nezačne hrabat...

Pokud máte nějaký speciální dotaz na to, co lze či nelze potkana naučit/odnaučit, kontaktujte mě na mail verunka zavinač potkani.info a já ráda váš postřeh do příspěvku přidám :)

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka