Potkanci

      

Když si donesete miminka domů

Zajímavé je, jak mnoho se liší potkánci ze zverimexu od potkánků, které zakoupíte u chovatele. S potkanem od chovatele je samozřejmě, díky tomu, že je zvyklý na člověka, mnohem méně práce, než s potkanem plachým ze zverimexu. Přesto nechci odrazovat od nákupu ve zverimexech. Pro mnohé chovatele je to poslední možnost, kam mláďata udat, a pokud by je nikdo nekupoval, čekaly by jen na hada.

Potkan ze zverimexu

Potkani koupení ve zverimexu jsou většinou po cestě do nového domu velmi vyplašení. Domů si je s největší pravděpodobností donesete v papírové krabici. Vždy je dobré mít už nachystané obydlí, ne jej stloukat až po tom, co je potkan na stole.

Miminka opatrně vyndejte z krabice, zbytečně je dlouho nedržtě, jsou velmi velmi rychlá a vyplašená a nedají se v záchvatu paniky udržet v ruce. Raději je hned dejte do připraveného domečku a nechte v klidu. Samozřejmě by měly být naplněny misky i napaječky vybranými dobrotami, aby si miminko lépe zvykalo.

Můžete pozorovat, co prcci provádějí. Většinou si najdou nějaké takticky dobré místo, kam zalezou a přinejmenším tam zůstanou až několik hodin dřepět. V horším případě o nich neuslyšíte, dokud nedostanou na všechny ty dobroty chuť.

Z osobní zkušenosti doporučuji nechat miminka do druhého dne v klidu, nanejvýš otevřít dvířka a strčit do obydlí ruku. Miminka nevytahujte, jsou velmi plachá a mrštná, snadno vyklouznou z ruky a budete stěhovat nábytek... To neplatí jen pro první den, ale i pro dny bezprostředně následující.

Nejlepší je nachystat na postel deku, a miminka do ní přepravit. Budou se schovávat a přitom se vyřádí. Když nebudou chtít, nechytíte je. Teda ne dřív, než poputují zase domů.

Máte-li v kleci nebo teráriu patra, je možné, že potkánkům potrvá několi dnů, než se do nich odváží. Stejně tak je to s domečky, hamaky a pod. Nezoufejte, dočkáte se.

Se zvykáním na člověka je to těžší než u potkana od chovatele. Chce to trpělivost a myšky do ničeho násilně nenutit, nevytahovat je z obydlí, nechat je v klidu, volně na místě, odkud neutěčou (postel, stůl a pod.) třeba i s klecí.

V prvních týdnech si dejte pozor na hlasitou televizi a rádio, na hlasité mluvení, bouchání atd. Potkani se velmi lekají.

Když už se stane a potkáně vám uteče za skříň nebo stěnu, zprvu zkuste lákat na dobroty nebo počkejte, jestli samo nevyleze. Až hrozí-li nebezpečí, nebo je-li tam příliš dlouho, začněte stěhovat. Většinou potkáně hrozně vylekáte, takže ho po odchytu ihned dejte do klece a nechte jej odpočívat a uklidnit se. Všechny otvory důkladně zacpěte nejlépe lepenkovými kartony, dřevěnými deskami, dekami, hadrami atd.

Potkan od chovatele

Miminko od chovatele je většinou tak zvyklé na lidskou přítomnost, že mu nebude činit žádné potíže sedět vám na rameni a být v klidu. Tím odpadá problém s útěky, ačkoliv mohou být individuálně možné.

Potkana si dovezete ve vlastní přenosce, nebo v krabici, kterou nachystá chovatel. Vždy je lepší se předem domluvit. Můžete si jej po "rozbalení" nechat chvíli u sebe, je-li klidný, nebo jej dát do nového bydlení.

Hlavním rozdílem je to, že malý potkan od chovatele většinou hned prošmějdí celé obydlí, ochutná, co jste mu dobrého podstrojili a chová se celkově více suverénně.

Dobré je jej zvykat na váš pach na místě, odkud neuteče - postel, stůl, ale otrslejší miminka už hned ze začátku koukají, kudy dolů na svobodu.

Většinou nejsou tito potkánci tolik lekaví, přesto je nevystavujte příliš hlasitým vlivům.

Chcete-li miminko přidat ke starousedlíkům, nezapomeňte dávat pozor, jak na něj starší potkani reagují, a vždy několik dnů seznamujte na neutrální půdě a se sesazením počkejte.


Tak či tak si potkánci časem zvyknou. Zvykejte je již od mala na jméno (často opakujte a volte jména se zvučnými hláskami nebo sykavkami), taktéž na vaši přítomnost, běžné zvuky, místnost, a tak dále. Nezapomeňte odstranit zdroje nebezpečí, zacpat díry, zakrýt kabely, zásuvky, zavírat okno, dveře... Potkani se brzy stanou věrnými společníky a budou vás mít rádi.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka