Potkanci

      

První dny s potkanem

aneb
kdy se ochočí?

Otázka prvních dnů je poměrně variabilní a to zvláště v případě, srovnáváme-li prvotní soužití s potkanem od chovatele nebo ze zverimexu.

Protože lze dost silně předpokládat, že s potkanem od chovatele nikdo moc problémy nemá, budu se věnovat převážně potkanům zverimexovým.

První den, co si potkana vyberete, donesete domů, nebo vám ho někdo věnuje, nachystejte mu domeček nebo nejlépe, už ho mějte nachystaný. Misky zasypte dobrotama, nastražte pár piškotů, naplňte misky nebo napaječky vodou (u napaječek doporučuju vyzkoušet, zda tečou... mockrát se mi stalo, že ať se zvíře snažilo, jak chtělo, bylo bez vody :( ). Potkana vložte do klece a nechte ho být, ať si sám prozkoumá své nové bydlení.

Otazka domečku má několik pohledů. Vždy ho na začátek doporučuji umístit úplně dolů na piliny nebo jinou podestýlku, brzy uvidíte proč. Dle mého názoru je domeček, nebo jiné zázemí např. visící květináč, důležitý, avšak může se stát, že potkan si na svoje teritorium natolik zvykne a natolik se mu zalíbí, že se začne, při každém náznaku snahy jej vytáhnout, chovat agresivně, někdy až kousat. Podle mně není potřeba v takovém případě domeček odstraňovat a brát potkanovi pocit bezpečí. Stačí pokračovat v dalších technikách sbližování.

Po jednom až dvou dnech, kdy potkana příliš nerušíme, jen jej krmíme a napájíme, postavíme klec do bezútěkového prostředí (např. vyšší postel, stůl, ohraničený prostor pokoje), kde si vedle ní sedneme. Klec odklopíme tak, že v ohraničeném prostředí zbyde jen spodek s domečkem, ve kterém se pravděpodobně bude nacházet i potkan. Pokud sám do 5 minut nevyleze, odebereme mu domeček. Potkan naprosto normálně začne čmuchat kolem sebe a sledovat nové prostředí.

Protože je nejistý a vystrašený novými podmínkami, měl by na sebe v klidu nechat sáhnout a mazlit se. Travte s ním hodně času, aby si na vás zvykl. Po nějaké době potkanovi vraťte domek, nechte ho zalézt zpět do klece a klec postavte na obvyklé místo.

Celý proces seznamování pak opakujte každý den. Máte-li volno, klidně jej nechte běhat po posteli vedle sebe, co nejdéle. Pár týdnů a garantuji, že si na vás potkan zvykne a nebude žádný problém s dalším ochočováním.

Opakujte často jeho jméno, klidně na něj volejte, mluvte, aby si zvykl na váš hlas.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka