Potkanci

      

Ovoce

Všechno ovoce podávejte řádně umyté, mnohdy je lepší je na chvíli ponořit do vody, aby se uvolnily všechny možné nežádoucí látky. Osušte je a teprve po tom podávejte. Nikdy nepodávejte takové ovoce, které byste sami nejedli.

Ananas
Ananasu potkani většinou neodolají. Můžete dávat z konzervy i čerstvý, ale nepřehánějte to, dva kousíčky na jednoho potkana jsou až příliš. Větší množství vede k průjmu.

Banán
Obecně je banán u většiny potkanů dost oblíbený, nezpůsobuje žádné problémy. Existuje však i taková "varianta" potkana, kterému je banán úplně jedno. Pokud ho nechcou, tak je nenuťte a zkuste raději něco jiného.

Citrusy obecně
Panuje názor, že toto šťavnaté ovoce není pro potkany příliš vhodné. Může způsobovat průjmy nebo jiné trávící problémy. Vždy při podávání tedy pozorujte reakce vašeho potkana. Kdyby se objevily nežádoucí nebo podezřelé známky tak radši citrusy nepodávejte. Malý kousek jednou za měsíc potkana nezboří. Prostě to zkuste.

Grep
Platí pro něj to co pro citrusy. Sama jsem se nesetkala s velkým ohlasem na tohoto ovoce. Většinou pokud je dost kyselý si ho po prvním olíznutí potkani přestanou všímat, o hořkosti ani nemluvím. Přesto takový kousek grepu oválený v moučkovém cukru, to je delikatesa.

Hroznové víno
Hrozny jsou potkany velmi oblíbené. Někteří ale nepřijdou na to, k čemu ta voňavá kulička je. V takovém případě je lepší hrozen nakousnout nebo naříznout, pak už budou vědět. Zvláště zrníčka chutnají!

Hruška
Zralé měkké hrušky vůbec nepodávejte, nadýmají a jsou pro potkaní žaludek dost nebezpečné. Tvrdé hrušky podávejte podle reakcí potkana. Lepší méně než více.

Jablko
Jablka kryjí konzumaci ovoce. Pro potkany je to velká pochoutka. Ale setkala jsem se i s tím, že někteří potkani si jablka ani nevšimnout. Nenechali se ošálit ani nastrouhaným kusem. Je to tedy individuální, jestli si dá nebo ne. Každopádně se nemusíte bát, nemělo by hrozit žádné nebezpečí trávících problémů. Potkani jsou dobří dojížděci ohryzků.

Jahody
Jahody mají potkani docela rádi. Akorát platí obecné - méně je více. Pozor na průjem, raději pozorujte, co potkan na to, a nezapomeňte jahody předem řádně omýt.

Kiwi
Kiwi se nedoporučuje, patří mezi obzvláště šťavnaté ovoce, které způsobuje průjem. Pro většinu potkanů není ani moc atraktivní, mnohdy je na jejich chuť příliš kyselé.

Mandarinka
Sice jsou také citrusy, ale přesto jsem nezaznamenala žádné neblahé účinky. I tak raději opatrně, stačí půl měsíčku pro jednoho.

Meloun
Malý kousek melounu nic nezkazí, s větším množství je potíž, protože většinou vyvolává průjem. Záleží hodně na trávícím traktu jednotlivého potkana. Někteří zblajznou celý kus a ani se neotřepou. Většinou dávám dopapat kůru s trochou červené dobroty.

Pomeranč
Je to citrus, takže platí to, co je uvedeno pro citrusy obecně, ale já osobně mám s pomerančem dobré zkušenosti. Holkám chutná a žádné problémy nejsou zřejmé. Přesto podávám jen malý kousek, tak půl plátku pro obě.

Třešně
Třešně dávejte jen pomálu. Stejně jako u člověka mohou být zdrojem průjmu, proto opatrně. Platí to, co o hroznech: Kdyby se náhodou potkan tvářil, že neví, co s tím, třešni nakousněte nebo nařízněte.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka