Potkanci

      

Potkan a pobyt na trávě či prostě venku

Zprvu je třeba upozornit na to, že ačkoliv potkani laboratorní jsou přímí potomci potkanů divokých, už dávnou nejsou uzpůsobeni pobytu venku za jakéhokoliv počasí.

Potkani obecně mají velký problém s tělesnou termoregulací - tedy úpravou tělesné teploty v závislosti na venkovních podmínkách, a tak je velký problém, pokud vám potkan nastydne nebo se naopak přehřeje.

V zásadě nedoporučuji chovat potkany venku. Nedovedou se bránit před horkem a i krátkodobé přehřátí organismu vede k úhynu, stejně tak se neumí bránit chladu, snadno nastydnou a jsou náchylní na respirační onemocnění (onemocnění dýchacích cest a plic). Pokud chcete potkanům dopřát letního sluníčka, můžete je na půl hodinky i s klecí nebo bez ní vypustit třeba na balkon. Je však nutné zabezpečit, aby byli ve stínu, nebo měli možnost se do stínu skrýt, a aby měli dostatek vody k pití. Pro zábavu můžete aplikovat i bazének s dobrotami (hrani ve vodě).

Potkana můžeme vzít ven, jsme-li ochotni vystavit se riziku nakažení parazity (paraziti), a jste-li si jisti, že poskytujete zvířeti dostatečnou ochranu před chladem nebo horkem (potkan je pod mikinou, máme s sebou vodu na pití atd.). Vypuštění potkana do trávy nebo na strom znamená riziko napadení parazity - potkana je pak třeba s odstupem několika dnů důkladně prohlédnout.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka