Potkanci

      

Deník Yummi a Krtečka

28. 12. 2004
Yummi jsem koupila od chovatelky Lei z Bíliny 28. prosince 2004, tedy téměř rok od nákupu Máji a Lilo. Věřila jsem, že holky malou přijmou přinejmenším tak dobře, jako přijaly Ciri, bohužel jsem se asi spletla.

Yummi dorazila domů po celodenní jízdě z Biliny na Prahu a z Prahy Seznamovánípo krátké zastávce u Kill do Brna asi v osm hodin večer. V otevřené krabičce od bot se pod hadry skrývala malá krémová myšička, vystrašená až na kost.

Chvíli jsem si ji hladila a pak hned pustila holky. Nejdřív si mimino jen tak očuchávaly, ale potom Právě_přinesenázačaly být agresivní, tak jsem rozhodla nechat seznamování na zítřek.

Malá myška měla připravenou vlastní klícku, kde hned zalezla do trubky od ubrousků a zůstala tam, s malými přestávkami na jídlo, až do rána.

29. 12. 2004
Pustila jsem Yummi ven, připravila jí pár hraček a její krabičku a pustila i holky. Samozřejmě jsem hlídkovala, kdyby se něco stalo. To co se však následovně na posteli odehrávalo, jsem nečekala ani náhodou.

Mája malou jen očmuchávala a když už jí přestala bavit, začala ji vesele odkopávat zadníma nohama. Samozřejmě na toto chování jsem byla zvyklá už od skamaráďování s Ciri. Ciri, Klecováníjako neustálý útočník na post nejvyššího bosse smečky, asi dostala strach z nového vetřelce a nečekaně se na malou vrhla s cíle vyrvat jí všechny chlupy.

Několikrát jsem se snažila je seznamovat, nakonec to ale vždycky dopadlo velkým pískotem a Ciri letěla přes pokoj na zem.

Lilo si malé moc nevšímala, více ji zajímaly dobroty, které jsem na posteli připravila k občerstvení při seznamovacím večírku.

30. 12. 2004
Ciri Yummi pořád napadá. Chvíli jsem se radovala, protože ji začala jen tak trochu drásat a najednou, když do toho nikdo nezasahoval, toho nechala a odešla. Za chvíli se však vrátila a začala z malé rvát chlupy. V jedné chvíli jsem Ciri zdvyhla do vzduchu a malá jí vysela u zubů.

Podařilo se mi ji na chvíli upoutat na zemi.

Mája Yummi už lépe snáší, jen ji očuchává. V jedné chvíli Lilo vyskočila na postel (šla si zase pro dobroty) a uviděla Yummi v prolízačce. KlecovaniMožná to byl jen nějaký zkrat, ale v sekundě po ní skočila, ozval se děsivý jekot, já jen stačila zařvat: "Lilo!", ta se otočila, zdrhla na zem, a Yummi tam zůstala s prokousnutým uchem :o(

Začala jsem panikařit. Mája jí to ucho očmuchávala a snad se i snažila ji utěšovat nebo co. Byla s ní a obírala ji. Všechny kromě Yummi jsem sesbírala a dala do klece. Yummi jsem si nechala na posteli s bedničkou, ve které ji Danek donesl a s několika hračkami. Celý den jsem jí podstrojovala, bylo mi to děsně líto, že ji vystavuju takovým potvorám.

Přesto jsem se na holky nedokázala zlobit...

31. 12. 2004
Rozhodla jsem se, že Yummi zůstane sama. Teda jen na chvíli. Už ji k holkám strkat nebudu. Zkoušela jsem je ráno seznamovat přes klec, ale skončilo to tak, že ji Ciri tahala zubama za packu skrz mříže a Yummi řvala, dokud jsem nezasáhla. Fakt by ji nepustila.

Mája je rozumná. Asi jediná má fakt s_Májouzájem se s ní skamarádit. Nechala jsem je přes klec ošmuchávat a byla na ni hodná. Pustila jsem je i společně ven a jen se honily a dělaly takové ty normální věci při seznamování. K Lilo malou už nepouštím. Ona o ni nejeví žádný větší zájem, má svoje jídlo...

Jinak Yummi nechávám skoro celý den se mnou na posteli. Dávám jí tam pořád tu krabičku, baštu a pití v miskách, a hodně s_Májouhraček. Vždycky kolem mě nějakou tu hodinku běhá a pak se jde prospat. Spí hodně dlouho. Pak se ještě několikrát proběhne a já ji dám do klece. Potom pustím holky.

1. 12. 2005
Ráno jsem pustila Máju s Yummi. Sice měla Mája těžký chvíle, kdy ji Yummi nebetyčně otravovala, ale stačilo na pár minut seskočit z postele a bylo to zase dobrý. Jakmile Mája zmizela za okrajem postele, v_deceYummi chytil amok a běhala všude jako šílená a hledala ji. Bylo to tak sladký. Fakt potřebuje kamarádku.

Rozhodla jsem se jí pořídit nějakou zverimexovou přítelkyni.

Celý den byla se mnou na posteli. Odpoledne našla skvělou zábavu, kousat mě pod dekou do palců od noh. Fakt sranda.

10. 1. 2005
Yummi se hrozně rychle naučila lézt z klece. Má trochu problém slézt úplně na podložku, někdy mám pocit, že opravdu špatně vidí, proto ji dávám k východu takový Yummischůdek, aby se jí lezlo lépe.

Přes den tráví svůj volný čas na posteli, kde jí dělám společnost. Organizace je následující: Po vyběhání jde Ciri a Lilo domů a Yummi chvíli skotačí na posteli s Májou. Jakmile se Mája unaví a chce jít domů, zůstane Yummi na posteli jen se mnou.

Během týdne jsem ještě několikrát zkusila dát holky venku dohromady, bohužel bezúspěšně. Ciri Yummi stále krutě napadá. Mimo jiné začaly i dravé boje uvnitř domácí klece.

14. 1. 2005
A je to tady! Yummi slezla z postele! Bohužel jsem to propásla. Hrála si s Májou na posteli, zatímco jsem v koupelně prala prádlo. Sem tam jsem nakoukávala, jestli seznamováníse něco neděje, když tu koukám a Yummi nikde. Po bližším ohledání jsem zjistila, že mohla spadnout z postele spolu s dekou, kterou jsem našla na zemi. Když se mi ji však podařilo chytit a dát znovu na postel, asi do 10 minut byla dole.

Zatím lozí dolů jen z jednoho rohu. Chytit ji, to je vážně zápich. Na zemi se jí děsně líbí. Zatím obývá prostor za postelí pod topením a v bedně s příslušenstvím. Mája je z ní na prášky, protože už se jí nemůže nikde schovat.

22. 1. 2005
Asi o půlnoci jsme dovezli Yummince kamarádku. Pojmenovala jsem ji už dávno před koupí Krteček. Je to černá dumbinka berkshire. Naprosto skvělá, hrozně rozverná, veselá a prostě sladká.

Hned dopoledne jsem zkusila dát holky k sobě. Jen přes klec. Krteček byla v kleci a Yummi s Májou venku. S KrtečkemJen k sobě čmuchaly, Krteček se moc chtěla kamarádit. Žádné útoky, nic.

Odpoledne jsem je pustila volně na posteli. Yummi ji v klidu očmuchávala a normálně si s ní hrála, teda hrála, spíš si jí nevšímala. Zavřela jsem je obě v malé kleci.

Dlouho už jsem se tak nenasmála. Krteček skákala Yummi doslova po hlavě, ona neměděla, co má dělat, tak se jí v té malé kleci snažila někam schovat, lítaly za sebou, přeskakovaly se, no prostě nesmírná legrace. Nedošlo k žádnému boji ani jinému konfliktu. Okamžitě jsem se dala do přestavování Yummininy klece.

Klec jsem trochu upravila, dala tam o jeden domeček víc a nějaké jiné hračky. Obě holky jsem šoupla dovnitř. Pokračoval honící kolotoč než nakonec Yummi rezignovala a šla spát. Krteček si lehla k ní a bylo. V noci dělaly trochu bugr, ale to jen proto, že Krteček se rozhodla jezdit Yummi na zádech a ta roli koníčka odmítla akceptovat.

26. 1. 2005
Krteček už sama leze z klece. Jde jí to rychle. S Májou nejsou žádné problémy, přijala ji ještě lépe než Yumminku. Holky většinou lítají po zemi a občas se přijdou spolupodívat nahoru na postel za prckem. Krteček zase zkoumá, jakou nejlepší cestou se dostat dolů za velkýma. Docela se toho děsím, nevím, kde bych takovou malou myšičku tady v tom brajglu hledala...

únor 2005
Krtek je pěknej ďábel, Yummi je moc hodná a většinu Krtčiných útoků bere statečně. Jen v té malé kleci jim musí být ouvej. Počítám dny, kdy už konečně postavíme novou klec. V první polovině února se to podařilo. Postavili jsme klec 200x80x40 cm, kterou jsme rozdělili na dvě metrové. Yummi a Krteček dostaly vrchní patro.

Když jsem je do nového sporého obydlí dala (v té době tam bylo jen jedno dřevěné patro, domeček, nějaké dřevěné prolízačky a spousta hamaků), byly z toho tak šťastné, že vydržely několik hodin neúnavně lítat po celý kleci a několik následujících dnů z ní vůbec nechtěly vylézt ven, aby se proběhly.

Ono pravda, že když chce Krtek klec přeběhnout, udělá dobrých 5 skoků, takže se vyběhá i doma. A to mě moc Krtektěší. Ta malá klec byla vážně vězení.

Krtek se asi v polovině února dostal z postele na zem. Cítila se chudák asi tak provinile, že se nechala sama chytit a znovu už neslezla. Za několik dní se ale hodně otrkala a dneska už sleze dolů, jen ji pustím z klece. Včera se mi dokonce v pokoji ztratila. To je teda vážně umění :oD. Zalezla do skříně, chvíli mi trvalo, než jsem ji tam našla.

Yummi je hroznej divočák. Nejraději leze za stěnu. Mám tam ještě jednu přístupnou cestu, kterou nevím, jak zatarasit, takže musím pořád hlídat. Zatímco velký holky už to docela přešlo, Yummi se neúnavně zkouší dostat dovnitř.

Provokujíc holky ze spodní klece utrpěla kousanec pod bradou. Doktor konstatoval, že to nic moc není. Jen kousnutí, které se dobře hojí. Nový domeček se jí moc líbí. Hlavně všechna ta patra a prolízky. Akorát se ne a ne naučit kadit jen do spodního patra, jako to dělá Krteček a velký holky, a kadí mi téměř kde se jí zachce.

březen 2005
Krteček vůbec neroste... Čert ví, čím to je, ale je to zakrslá malá myš. Sice je pořád aspoň Tuneltaková roztomilá, ale i tak. Zato Yummi už je velká holka. Obě jsou už skvěle ochočené.

Yummi utrpěla pár zranění, většinou kousnutí do tlapky, od Ciri z dolní klece. Pořád strká čumák a tlapky mezi mříže, přesto prostě musí vědět, že dostane kousanec. Vyřešila jsem to tím, že jsem na dno položila dvěvěná prkna. Teď už se dolů nepročmuchá. Bohužel selhává možnost spřátelení Ciri s malejma, ona je fakt prostě nenávidí.

Sem tam se holky proběhnou venku s Májou, nebo jim pustim Máju do klece. Vypadá tam spokojená a malý holky taky.

duben až 26. květen 2005
Holky se mají dobře. Akorát Ciri zezdola je na ně hrozně ošklivá. Z pokoje se neustále ozývá řev, jak se neustále koušou do tlapek a do čumáku. Budu s tím muset něco udělat...

Obě holky jsou dost divoké. Řekla bych, že mě zrovna dvakrát nepotřebují. Sem tam se zajdou podívat, když něco jím, ale to je asi tak všechno, jinak jsou to dvě divočiny, nemazlivky.

Sundala jsem jedno z relaxpater a dala ho na spodek klece poté, co Krtek utrpěl brutální kousanec do tlapy... Má tam ránu jako prase. A je to konec kousanců! Holkám tak vzniklo další dost velký patro. Brácha vyrobil malou prolízku ze dřeva a já pověsila hamaky a nějaké hračky. Holky mají svoje spodní patro dost v oblibě, takže je to teď taková druhá společenská a hrací místrnost v kleci... Už mají jídelnu, ložnici, hernu a společenskou místnost a jedno patro navíc, jako samotka pro zlobivé :D

Krtek pořád neroste... Je to zakrslík. Oproti Yummi je poloviční... Jsou mu už 5 měsíců a má sotva 15 cm na délku... tlustej je dost, ale tělíčko se nějak nechce roztahovat. Yummi je v pohodě. Akorát pozoruju, jako nevýhodu mají světlí potkani. Špinaví jak prase... vám řeknu...

20. srpna 2005
Holky to teda ještě netuší, ale na úterý jim chystám překvápko. Novou myšičku :D, doufám, že ji přijmou. Jinak jsme pořád v pohodě. Yummi šíleně vyrostla, až jsem se sama divila, když jsem ji tuhle viděla lést po kleci, jakej je z ní hromotluk. Narozdíl od toho Krtek pořád zakrslej. Není prostě dlouhej. Ale do šířky roste poměrně úspěšně :D

Dvarkát jsem s sebou Kuky kukyKrtka vzdala s dalšíma kamoškama a jejich zvěří do čajovny. Vždycky se z toho přenosu úspěšně posral až za ušima :/, ale jinak docela pohoda, brzy si zvykl a pak tam oprskle běhal a dovoloval si na ostatní. Proto jsem se taky rozhodla vzít si nové miminko. Vychovat ho na "cesty". Holky už jsou na to asi moc starý.

Musím zaklepat, ale naštěstí nás ještě nepotkaly žádné nemoci a pod. Akorát jsou holky stále dost usurpovány Cirininou nesnášenlivou povahou. Yummi má na ocase solidní sbírku kousanců a dle nových zpráv, ani Krtek nebyl ušetřen.

Nedávné studie prokázaly, že ty dvě malý potvory Yumminkanejsou víc než kus prasete, takže jsem v kleci omezila počet podlaží na tři, z nichž jedno tvoří bobkovárnu s hračkami, jedno jídelnu s domečkárnama a jedno obytnou místnost vystlanou větvemi místních stromů a keřů :D, kde holky většinou spí. Smrad byl díky naprostý čistce omezen za minimum, ale v jednu chvíli to fakt nebylo k vydržení...

24. srpna 2005
Samozřejmě, to bych toho po holkach asi chtěla moc, kdyby měli přijmout novýho vetřelce :/... Yummi tradičně v těžký pohodě, nová myška ji ani nezajímá, ale Krtek, velkej bojovník po ní hned vyjel.. takže nastupuje plán B. A to, že holky zůstanou samy a Azu dostane Tazu :D a budou bydlet spolu... akorat asi budu muset Ciri strouhnout klec, uvidime...

5. září 2005
Holčiny jsou stále v těžký pohodě. Akorát asi budu muset koupit Frontline a přece jen je přestříkat. Přijde mi, že Krtkovy lysiny nebudou Yummina zubní práce, ale možná ty plísně, jako měla Mája s Lilo... Ještě tu mám šampon od Snow, jmenuje se vetriderm... mělo by to být něco proti kožním problémům, tak ho zkusím vyčvachtat, to zase bude boj... ale asi lepší než stěry u doktora..

Yummi reaguje dobře na malé myšky. Nevadí ji. Krtek by je sežral... trochu mě mrzí, že ztroskotal nápad dát je dohromady, ale nevadí. Rozpůlením klece se hodně vyřešilo.

Yummi šíleně vyrostla, každej, kdo ji vidí úplně čumí. Je fakt obrovská. Krtek pořád stejně zakrslej :D. Jsou obě hodně lenošný, kolikrát se jim nechce ani dolů pro jídlo, to už fakt považuju za vrchol lenosti :D

Jinak se těšíme dobrému zdraví. Yummi je 9 měsíců, Krtkovi 8.

1. říjen 2005
Z Yummi je obrovskej potkan! Váží bez mála 500g a přitom není žádnej krátkej tlust'och! Je fakt obrovská i do délky. Mám z ní radost. Akorát je pořád neskutečně divoká. Našla jsem kompromis mezi jejím skrýváním se za skříní a mou touhou vylákat ji ven. Nechávám přístup za stěnu volně otevřený a ona, když zjistila, že ji nikdo nehoní ven, tak prostě po půl hodině vyleze ven. Někdy i mnohem dřív. Přesto máme takový divný vztah. Ona vyloženě člověka k životu nepotřebuje... Celý den jí není vidět, válí se nahoře v patře v hadrách, je líná si sejít i pro jídlo :D, až navečer nebo ráno má náladu na procházkování, tak ji nechám proběhnout po pokoji a zase ji celý den není ani vidět.

Krtek je pravej opak. Nejen, že je to malej zakrslík, ale rád lítá po pokoji a pokud může, radši si vybere "svobodu" než teplo klícky. Mazlivej taky dvakrát není, ale ne zase tak divokej, jako Yummi.

Dneska vlezl pakoš Krtek Ciri do klece, než jsem jí stačila vyměnit vodu. Přišla jsem do pokoje a lapla ho do ruky přimo ve chvíli, kdy se po něm chystala skočit a trhat! Mrskla jsem s ním v tom šoku, jak mi letěla ruka do peřiny na posteli... dost se lekl, ale já taky. Naštěstí jsem přišla v čas, protože to by byla bitka jak prase.

17. říjen 2005
Konečně jsem minulý týden zhrabala nějaký peníze a došlo i na Krtečka... chudák, má fakt šílený plísně a vypadané chlupy... Nabalila jsem bat'ůžky a valilo se na veterinu. Udělala se kultivace a čekáme na výsledky, zatím jsme dostali injekci proti parazitům a zase pádili domů. Krtek to dobře snáší a myslím, že mu srst už pomalu zarůstá. Podle výsledků uvidíme, co bude ještě potřeba.

Dle lékařské váhy má Yummi 440 g a Krtek 290 g, což je v obojím případě krásné :)

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka