Potkanci

      

Samec nebo samice?

Otázka pohlaví potkana jistě přijde jako jedna z prvních. Obecně panuje určité povědomí o tom, jaké rozdíly se vyskytují mezi jednotlivými pohlavími, avšak realita vždy předčí všechny teorie :)

Uvedu zde tedy nejen obecně známé skutečnosti, ale zabrousím i do vlatní zkušenosti.

Anatomické zvláštnosti

Především již od pohledu rozezná i laik samce od samice. Zatímco u velmi malých mláďat může někdy dojít k pochybení a záměně pohlaví (většinou ve zverimexech), během několika dalších dnů či týdnů začnou samci vykazovat nepřehlédnutelné rozdíly v zezření a to převážně v oblasti genitální.

Zde přikládám pár foteček samců a samic

Zprvu jsou rozdili teměř nepatrné, nezkušeným okem nerozeznatelné.

samecsamice

Postupem času se rozdíly stále více zviditelňují

samecsamecsamecsamice

Rozdíly jsou i v hrubosti a obecně kvalitě srsti, kdy samci vykazují kvalitnější osrstění převážně u rex varianty.

Obrovský rozdíl je ve velikosti samce a samice. Zatímco samice vám dlouho vydrží "jako malá myšička," samci ve stáří zhruba dvou měsíců začnou konzumovat obrovské množství žrádla a následně nabírat na váze a celkovém objemu. V dospělosti dosahují samice okolo 350 g, zatímco váha samce se pohybuje až kolem 600 g a více.

Zvláštnosti v chování

Samice jsou obecně akčnější, zvědavější, nic nenechají na pokoji. Samci jsou povahy klidné až líné, zvláště dosáhnou-li dospělosti. Jsou větší mazlové, taktéž pro svou lenost a zálibu nechat se opečovávat a odrbávat cizím objektem :)

Samice se ve většině případů brzy naučí vykonávat velkou potřebu na jedno místo (v případě více samic velmi často chodí každá do jiného rohu), samci se s tímto problémem nijak nezahazují a vykonávají potřeby, kde se jim právě zachce. Zatímco samice vám při vypuštění do výběhu pravděpodobně neudělá nikde hromádku (pokud tam nebude půl dne), jen bude svoje oblíbená místa značkovat dle osobnostních potřeb, samec se s vámi dvakrát párat nebude a nejenže očůrá všechno a nejlíp dvakrát, ale k dobru vám naloží i pěkně voňavý nadělení.

Stejný problém je v kleci. Zatímco objem "čůránek" samice je poměrně malý, samec je schopný udělat takový vodopád, že se nebude stačit divit, jako já nedávno, kdy mi po mřížích klece stíkaly proudy vody nahoře se uvolňujícího Hendrixe. Samice o klec níž se samozřejmě mohly zbláznit...

Bohužel je třeba po přezkoumání chování jednotlivých jedinců upravit profil klece tak, aby vám dispozice vašich miláčků nedělaly víc problémů než radosti.

Díky vylučovacím zvláštnostem, feromonům a mazovým žlázám jsou též samci více cítit, dokážou rychleji zaneřádit právě vyčištěné obydlí a díky své nevábné vůni (ponecháte-li jim příliš volné ťapky), nejsou ani příliš vhodní k mazlení a pusinkování :) Tímto samozřejmě nenabádám ke koupání samců, i když já je občas zvláště v horkých letních dnech osvěžuji, spíše to chce častěji čistit obydlí a terén celkově upravit tak, aby vyhovoval oběma stranám.

Samice se svou akčností dokážou taky pěkné kousky. V mžiku vám vyrobí díru do koberce nebo oblíbeného trička, vyhrabou kdejaké kvítko, shodí kdejakou věc ze stolu, zatímco samec si dvakrát oběhne terén a přijde se k vám přitulit a nechat se drbat.

Samice obecně zkonzumují méně žrádla než samci, ovšem jsou mnohem vybíravější v tom, co snědí. Samci u většiny chovatelů fungují jako živé popelnice :) jednoduše se s obrovskou chutí vrhnou na cokoliv, co jim podstrčíte. Stejně tak většinou nenechávají v miskách, narozdíl od samic, zbytky.

Přes všechny zvěsti přináši chov samců i samic vždy svoje specifické výhody i nevýhody. Máte-li zájem chovat jen jednoho jedince, je asi lepší volit samce, neboť samice hodně trpí samotou a izolovaností od svých vrstevnic. Potkan je sociální zvíře, proto doporučuji vždy volit minimálně dva kousky do klece, i když si myslíte, že na svého miláčka budete mít dostatek času.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka