Potkanci

      

Terárko, akvárko nebo klec?

Tohle je otázka, která potká každého chovatele a nejen na začátku jeho chovatelské praxe. Chov potkana v terárku, akvárku nebo kleci je různý, protože každé toto bydlení je svým způsobem velmi specifické na údržbu, manipulaci apod.

Klec

Záměrně začínám klecí, neboť dle mého názoru, je právě klec tou nejvydařenější variantou, kde potkana (nebo jiné zvířátko) chovat.

Klece se dají v dnešních podmínkách koupit v mnoha a mnoha velikostech, tvarech, s mnoha již dodanými zařízeními atd. Podle žádaného počtu potkanů tedy můžete klec pořídit nebo vyrobit. Možnost klec si vyrobit je velmi lákavá a také mnohem Cirina kleclevnější alternativa budoucího potkaního bydlení. Prakticky potřebujete jen dolní plastovou část klece nebo např. starý šuplík a pletivo s dostatečně malými otvory, aby jimi potkan neprolezl (mláďata se protáhnou i otvorem 1,5 cm). Pak už stačí jen fantazie a taky trocha šikovnosti.

Cena klecí se pohybuje v různém rozmezí. Přesto je třeba říct, že rozhodnete-li se pořídit pro potkana klec, není na místě šetřit na úkor obytného prostoru. Potkan je velmi aktivní zvíře a v dospělosti dosahuje poměrně obstojné velikosti (samci mohou mít i více než 30 cm tělo), proto vždy při koupi klece uvažujte nad tímto hlediskem. S počtem potkanů v obydlí roste i nárok na místo.

Klece jsou většinou vybaveny některým použitelným, ale i nepoužitelným materiálem. Zprvu hned vyhoďte mřížová patra, roury, misky a domečky můžete ponechat. Obecně se nedoporučují předměty z plastu, protože se při hlodání štěpí a mohou potkanovi při pozření ublížit. Vnitřní část klece je zcela na vaší fantazii. Vybavit ji můžete dle vašich i potkaních představ a možností.

Plastové spodky jsou velmi dobré, většinou mají i šuplík, který se dá eventuelně vytáhnout a usnadní vám čištění. Praktická dvířka na několika místech klece vám dovolí jakýkoliv potřebný "vpád" dovnitř.

Klece se dají libovolně nadstavovat pletivem, vždy však nezapomeňte vrchní drátěnou část klece nad nadstavením pokrýt lepenkou nebo dřevěnou deskou, aby si potkani o mříže neudělaly otlaky.

Po celé ploše můžete libovolně díky mřížím věšet, co vás napadne. Většinou nejsou žádné problémy typu - kam to přivážu.

Nevýhodou je dodatečná potřeba chránit klec před průvanem, prachem a podobně. Více v článku Umístění bydlení.

Terárium

Terárium (myslím tím klec se stěnami ze dřeva, ne terárium zakoupené např. pro ještěry ve zverimexu) vyžaduje většinou trochu práce s výrobou. Výsledek však převážně stojí za to a navíc je mnohem levnější než koupě klece nebo akvária.

Na výrobu lze použít starých skříní, skříněk, na desky starých stolů a dřevěného nábytku. Nejlepší je, když se vám sejde právě taková stará skříňka, kterou už nikdo nepotřebuje. To už stačí jen natáhnout pletivo, vyřešit dvířka a je vymalováno.

Bohužel horší je to u terária s čištěním. Dobře udělaná Terárkkoterárka počítají při své výrobě s dolním šuflíkem na vytahování části s podestýlkou. Nejlepší je plechová varianta, protože netrpí tolik, jako dřevo, když po něm potkani kálejí. Pokud vaše terárium šuplík nemá, budete muset na spodek buď položit železný plátek nebo sklo, případně plexisklo, v každém případě však budete muset dbát řádně na údržbu terária a svědomitě pucovat všechny rohy, aby vám časem nezačaly hnít nebo plesnivět. Špatně čištěné terárium začne v řádu týdnů strašně páchnout a pak vám zajímavě voní celý pokoj a všechno v něm.

V teráriu je trochu horší možnost úchytu pater a zařízení než v kleci. Vyžaduje většinou navrtání do stěn, nebo formu natloukaných kolíků. Nebudete tedy moci tak moc přestavovat jako v kleci, ale pokud vám to nevadí, není problém. Otázkou jsou i dvířka. Většinou záleží na konstrukci objektu, jestli dvířka utvoříte v dřevěné nebo pletivové části, případně zabudujete-li kolejnici s plexisklem, které bude odsouvatelné.

Výhodou terárií je to, že díky jejich velikosti do nich můžete vpravit mnoho prolézaček, bludišť, hamaků, domků, trubek a spousty dalších věciček, které budou vaše miláčky bavit.

Nevýhodou může být špatné větrání, zvláště má-li terárium na přední straně příliš velký prostor zaplněný plexisklem a příliš malý prostor pletiva.

Dalším negativem může být velikost terária a jeho umístění. Ideální je, když máte možnost terárko zabudovat např. do stěny.

Naopak plusem je chráněnost proti průvanu a prachu (figuruje-li i zabedněný spodek např. plexisklem, sklem nebo dřevem).

Akvárium

Akvárium je dle mého názoru nejhorší z variant, co do možnosti vybavit jej pro úplné potkaní potřeby. Stejně tak je málo chráněné proti světlu, mnohdy je plošně velmi malé a navíc se musí zakrývat vrchní část, aby potkan neunikl.

Jak už jsem říkala, je poměrně těžké akvárium dostatečně vybavit. Ale i to jde. Nejlepší je volit po domácku vyrobené dřevěné domečky a prolézačky na patra, labyrinty apod. Díky tomu vložíte do akvária celý komplex, který mohou potkani prolézat a nebudou se nudit. Použijete-li na pokrytí vrchu pletivo, můžete za něj nebo jeho části zavěsit další příslušenství, jako jsou hamaky, houpačky, dobroty apod.

Na čištění není akvárium tolik náročné jako terárium, protože jej poměrně v klidu přemístíte do vany, kde ho můžete vydrhnout. Bohužel v takovém případě musíte akvárium celé "odstrojit".

Výhodou je, že ať používáte jakékoliv stelivo, potkani neudělají binec. Akvárium je chráněno proti průvanu a prachu a většinou je i dobře umístitelné na nábytku.

Bohužel jsem se už několikrát setkala se situací, že potkan v akváriu nechtěl být a podnikal zoufalé skoky vzhůru, přičemž stále narážel do vrchního krycího skla. V nebezpečí jsou i některá zařízení akvária, jako např. napaječky, které potkan brzy pěkně zřídí a rozkouše. Stejně tak tam jen stěží přiděláte kostky minerálních solí, roury atd.

Akvárium můžete libovolně nadstavit pletivem, čímž značně rozšíříte obytnou plochu potkana. Díky mřížím si pak usnadníte možnost, kde co zavěsit nebo jinak připevnit. Potkan toto navýšení jistě uvítá. Proti světlu je dobré jej chránit obkladem z lepenky.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka