Potkanci

      

Tipy a triky, když potkan stůně

Onemocní-li potkan, většinou vždy nastane situace, kdy mu budete podávat léky, držet jej u injekce, při prohlídce, cvičit s ním, krmit jej a pod. Většinou tyto úkony nejsou složité, ale setká-li se s nimi člověk poprvé, je často vyděšen. V následujícím textu vám přiblížím své vlastní zkušenosti z dob, kdy potkánci stonali.

Jak do potkana dostat roztok léků

Roztok léků můžete dostat již v injekční stříkačce, nebo budete ředit rozmačkané tablety s vodou. Vždy je třeba držet se pokynů veterináře a postupovat podle jeho instrukcí. Dávkuje se zpravidla podle dílků na stříkačce.

Nejlepší metodou, jak správně nadávkovat potřebné dílky je z nabrat z mateřské (plné) injekce druhou stříkačkou, na kterou nasadíme jehlu a vsuneme ji do ústí plné stříkačky, potřebné dílky, které potom použijeme. Je to lepší způsob, než mačkat dílky přímo z mateřské stříkačky. Mnohé stříkačky lze jen těžko ovládat a obsah může skončit v mnohem větším množství mimo stanovený cíl dostřelu.

Pokud máme ve stříkačce naředěný prášek, vždy obsah pořádně promícháme, než dávkujeme.

Jako bašta, do které se lék míchá, se mi osvědčil Prebináček (vanilkový), také termix a tak podobně. Někdo doporučuje spíše slaná jídla - omáčky, husté polévky. Pokud jí léky více potkanů, mohou se nakapat na kousek piškotu, který každý sežere.

Jak potkana držet při injekci

Mnohdy budete muset potkana u veterináře při injekci držet. Potkan se poměrně cuká, zvláště, chodíte-li na injekce pravidelně a on už ví, co ho čeká. Potkana je třeba chytit jednou rukou za krkem a druhou za zadek a pevně držet, tak se nebude mít šanci vysmeknout a veterinář nebo sestra jej jehlou nezraní.

Jak píchat injekce

U starších a méně pohyblivých potkanů je to jednoduché. Stačí jen za krkem zatáhnout za chlupy nahoru a do vyzažené kůže zasunout jehlu, pomalu vpravit tekutinu. Dobré je odpoutat pozornost potkana na nějakou dobrotu, nejlépe jogurt, termix atd.

U mladších potkanů musíte použít přiměřený chvat, aby sebou nemlel. Druhá osoba opět zatáhne za chloupky za krkem a do kůže vpraví jehlu a kapalinu.

Co potřebujete vědět o operaci

Operace nádorů u potkana stojí asi kolem 350 Kč. Máte možnost vyoperovaný nádor poslat na histologický rozbor, kde vám za 500 Kč sdělí, zda-li je nádor zhoubný či nikoliv. Zhoubnost se většinou sama časem ukáže dalšími nádory.

Pokud se rozhodnete operovat, domluvte se s veterinářem na termínu. Zpravidla vám nabídne blízký termín, přičemž potkan nesmí nic jíst aspoň 24 hodin předem. Vodu mu samozřejmě dejte.

Při samotné návštěvě za účelem operace se můžete rozhodnout, zda si na potkana počkáte, nebo přijdete večer. Dle mého názoru je lepší přijít večer. Trvá velmi dlouho, než se potkan z narkózy probudí a u veterináře je o něj dobře postaráno.

Veterinář dá potkanovi uspávací injekci, přičemž ho můžete držet a hladit do samotného usnutí. Potom odejdete do čekárny nebo domů.

Samotná operace trvá podle počtu nádorů, většinou ale asi tak kolem půl hodiny.

Ve stanovenou dobu si jděte pro vašeho miláčka. Nemusíte nějak spěchat, protože on stejně ještě nebude probuzený. Probuzení z narkózy je velmi závislé na věku potkana. Stejně tak i jeho aktivita po probuzení. Mladí potkani většinou snášejí operace velmi dobře. Už do několika hodin vesele běhají po kleci. Starší potkani se probouzejí hůře a delší dobu. Pokud mají navíc nějaký tělesný hendikep, mají problémy s pohybem, mnohdy opakují pořád stejný úkon, třeba máchání nohou.

Bubák se ze své operace probouzel dobromady 13 hodin než začal projevovat známky větších pohybů a to jen pořád hrabal předníma nohama. Do prvních pořádných pohybů a pozření prvního jídla uběhlo dohromady asi 20 hodin.

Jakmile si potkana přinesete domů, položte ho na měkké místo a přikryjte dekou nebo teplejší látkou. Bude dlouho ležet jako by spal, možná sem tam hejbne ouškem nebo mrkne, ale celkového pohybu schopen nebude. Zakryjte ho, bude mít studené nožky. Zkoušejte mu dát napít. Asi nebude pít z napaječky, takže mu zkoušejte dávat olizovat mokrý prst nebo mu kapejte vodu do úst. Měl by ležet na boku, aby mohla voda odtéct, kdyby ji nechtěl.

Jistě je pro jeho emoční podporu velmi dobré, když s ním budete. Musím přiznat, že v době, když už byl Bubák delší čas po operaci, byl mnohem přítulnější a často se za mnou přišel pouze pomazlit. Vykládám si to skutečností, že jsem celých těch 20 hodin byla s drobnými přestávkami stále s ním, hladila ho nebo na něj mluvila.

Přes noc je situace obtížná. Starší potkan se už probouzí, přesto se nedovede postavit na nohy a běhat. Pořád se o to snaží, a ono to nejde. Pokud na to máte sílu, buďte s ním a snažte se mu pomoci, raději láskou a dotykem, než abyste ho na nohy stavěli.

Druhý den bude už všechno lepší. Vemte si jej k sobě třeba na postel pod nějakou deku, kde bude mít tmu a klid. Připravte dobrotu, kterou by mohl jíst.

Většinou ještě neudrží v tlapkách pevné jídlo, proto z vlastní zkušenosti doporučuji lžičku s jogurtem nebo jiným mléčným výrobkem a nastrouhané jablko na talířku. Z misky nedávejte. Může se stát, že se do ní vlastními silami ještě nedostane.

Potkan vypadá ospalý, mnohdy trochu opuchlý v obličeji, ale to nevadí. Pořád mu dávejte napít. Pokud nemůže do misky, nalijte vodu na talířek a přisuňte mu ho. Na plytký talířek se dostane. Pokud začne brzy žrát, což začne, musí mít přece strašný hlad, je to dobře. Ne abyste ho hned zprvu přecpali. S jídlem se musí na tolik prázdný žaludek pomalu.

Třetí den už bude potkan samostatně běhat nebo se pohybovat (pokud normálně běhat nemůže ze zdravotních důvodů). Už jej můžete normálně krmit, bude i normálně pít z napaječky nebo misky.

Po operaci je lepší odstranit z klece nebo terária piliny, mohly by potkana dráždit do oholené kůže. Používala jsem bílé bavlněné hadry. Potkan je většinou zbaští, ale to nevadí. Nezapomeňte je měnit každý den. Oproti pilinám docela páchnou. Perte je normálně ve vřelé vodě nebo v pračce s ostatním prádlem.

Nedělejte si hlavu z toho, když si potkan vyrve stehy. Měly by sice v kůži zůstat alespoň několik dnů, ale pokud je potkan dostatečně aktivní a na švy si dosáhne, určitě je vytáhne. Stalo se nám, že se rána po vytažení stehu rozestoupila. V takovém případě jsme ji zamašličkovali normální náplastí a potkana zafačovali. Museli jsme ho ale hlídat, protože se stále snažil obvaz si sundat. Pokud obvaz není k udržení, použijte větší kus náplasti s polštářkem. Tu si potkan nesundá tak rychle a rána bude moci srůst. Pokud se rána po vytažení stehů nerozestupuje, nechte to být, nic se neděje.

Po několika dnech podle domluvy s veterinářem jděte na kontrolu. Veterinář vytáhne zbylé stehy (pokud nějaké zbydou), jinak zkontroluje, jak se rána zhojila.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka