Potkanci

      

Úklid klece

Podestýlku v domečku měňte dle potřeby asi jednou za 3 dny. Podestýlku na dně také dle potřeby. Některé druhy umožňují měnit i jednou týdně nebo později. Některé je třeba měnit častěji. Je-li pobobkováno a už to pěkně smrdí, je třeba to vyměnit :o).

Jednou za čas je dobré udělat generální úklid celé klece, terária nebo akvária. Interval čištění záleží na čistotě zvířat. Pokud sama bobkují jen v přízemí, Ve vaněje to o moc lehčí. Pokud ovšem dělají potřebu kdekoliv po všech patrech, je třeba přistoupit k čištění častěji.

Základem je odstrojit celý příbytek od všech bonusů, tj. houpaček, prolízaček apod. Vaši potkani budou zajímavou činností velice nadšeni a neustále se vám budou motat pod rukama. Vyoperujte hlavně domeček.

Celý příbytek přeneste do vany. V případě klece je to jednoduché, v případě terária - nemožné. Terárium je třeba vydrhnout ručně na místě. Nezbyde než namočit hadr a drhnout.

Klec ve vaně důkladně propláchněte horkou vodou. DrhnutíVšechny nepořádky (např. pod domečkem) odstraňte. Osvědčila se mi drátěnka. Z dřevěných ploch zaručeně sedře všechnu špínu. Ostatní plochy, nejsou-li víc znečištěny, stačí jen přetřít v proudu vody několikrát hadrem. Stejně tak opláchněte všechny mříže. Chcete-li, můžete použít slabý roztok octové vody.

S akváriem není mnoho problémů. Normálně octovým roztokem odrhněte všechny skleněné plochy.

Klec vytáhněte z vany Sušení a umístěte na ručník na místo, kde mohou patra proschnout. Ideální je v teplých měsících na balkón. V zimě k topení. Sem tam klec u topení pootočte, aby pražilo na všechny části.

Stejně učiňte s teráriem. Akvárium stačí jen vytřít do sucha.

Jakmile patra proschnou, nebo relativně proschnou, můžete znovu nainstalovat všechny hračky a domečky. Využijte tuto činnost i k obměně příbytku potkana. Rád bude v relativně novém prostoru, alespoň se nebude nudit, nového není nikdy dost. Jako poslední nastěhujte potkana do "nového" domečku.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka