Potkanci

      

Jak přizpůsobit pokoj, kde má potkan výběh

Zakladním pravidlem je především bezpečný prostor. Někteří chovatelé mají možnost vyhradit pro potkany samostatný pokoj. V takovém případě je nutné pamatovat hlavně na zaslepení zásuvek a poté na to, aby potkan neměl možnost vylézt někam, odkud by mohl spatnout. Jinak se meze nekladou. Do prostoru rozmístěte hračky, nízké prolézačky, provazy, můžete vložit květináč s vsazenou trávou, pár pelíšků atd. Potkan si v bezpečném prostoru sám pohraje. Pokud je potkanů více, jistě si najdou i více zábavy.

Nezapomínejte na misku s vodou a krmením.

Úprava normálního užitného pokoje bývá mnohdy náročnější. Jste-li majitelem elektroniky, je nutné obalit všechny kabely tzv. husím krkem, aby potkan neměl možnost se k nim dostat a překousat je. Stejně tak radím uchránit vše, co by potkan mohl hlodáním poškodit.

Má-li zvíře přístup k sedačce nebo křeslu či židli, nenechávejte jej bez dozoru, neboť může spadnout z výšky a zranit se. Většinou je nejlepší smířit se už od začátku s tím, že některé věci prostě utrpí. Většinou se jedná o koberec a nábytek, který potkan ohlodá. Odložené věci, oblečení, papíry většinou také nenechá napokoji.

Nemáte-li zvíře ještě dobře ochočené a nepřijde-li za vámi na zavolání, je dobré zatarasit veškeré možné přístupy za vyšší nábytek tj. za skříně, komody, sedačku atd. Potkan vleze všude a rád se schovává, také když se náhodně lekne nějakého zvuku, je schopný zalézt na dlouhé hodiny na nepřístupné místo. Pak je velký problém vylákat jej ven. Většinou doporučuji prostě vyčkat. Hlad a žízeň jej vyženou na světlo :) Zásadně schovanému zvířeti nedávejte před východ jídlo nebo pití k vylákání. Než se otočíte, skončí dobrota spolu s potkanem v temné díře a hlodavec nebude mít na další hodiny proč vylézt.

Necháváte-li potkana proběhnout po místnosti, kde má klec, nechte ji volně otevřenou, aby se mohl jít kdykoliv najíst či napít nebo vykonat potřebu. Čůrat vám bude potkan pravděpodobně po celé místnosti. Samičky bobkují výhradně na svém místečku v kleci, zatímco samečci si s tím hlavu nelámou a jsou schopni své výkaly zvesela ponechat v prostoru výběhu.

Místo, kde má potkan volný pohyb by mělo být bezpečné, uchráněné od průvanu a velkého chladu či horka. Zvíře by nemělo mít přístup k jedovatým rostlinám, ale i normální rostliny nenechá napokoji a pravděpodobně vám je bude vyhrabávat z květináče. Pozor také na léky, chemikálie, čistící prostředky atd. Vypouštět potkana na balkóně můžete pouze za předpokladu, že není možné, aby se z něj potkan vypadl. Stejně tak to není možné v létě v horku, neboť potkani trpí na přehřátí, které velmi rychle končí úmrtím. Stejně tak se nedoporučuje vypoustět je v chladu.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka