Potkanci

      

Základ

Základem jsou suroviny, které by měly být v kleci pořád, nebo je můžete používat jako hlavní složku potravy potkana.

Granule
Ačkoliv potkan maso nepotřebuje, můžete mu ale tu a tam na přilepšenou podávat granule. Můžete použít psí i kočičí, raději pro mláďata, než pro dospělé jedince. Já mám dobré zkušenosti s kočičími granulemi. Jsou většinou maličké, takže je potkani v pohodičce zvládnou držet i baštit. Také jim hodně chutnají. Granule doplňují bílkoviny, které potkani příliš nepotřebují, proto opravdu nemusíte mít granule v obydlí trvale..

Krmné směsy
Oblíbená je směs pro činčily, pro morčata nebo křečky. Můžete vyzkoušet z dostupných krmiv seskládat i vlastní krmnou směs dle chutí vašeho potkana. Některé krmné směsy neobsahují zrní.

Ovesné vločky
Ovesné vločky zamíchejte do zrní nebo do granulí, nebo je můžete podávat i ve zvláštní misce. Potkani mají vločky moc rádi, moje holky dovedou za den zdlábnout i celou misku, avšak je třeba upozornit, že potkani po nich poměrně kynou. Přesto jim je v omezené míře dopřejte, protože jsou výrazným zdrojem energie.

Pečivo
Podávejte ztvrdlé pečivo nejlépe tmavé. Ale nic se nestane, když dáte rohlík a navíc ne tvrdý. Je dobré vyvarovat se právě čerstvému pečivu, jsou v něm ještě nevyprchané kypřící látky, které by mohly způsobit problémy trávení. Včerejší chleba nebo rohlík nic nezkazí a potkani ho stejně nesežerou hned, takže jim přes den v kleci ztvrdne. Na přilepšenou můžete svému miláčkovi podat ztvrdlé celozrné pečivo. Pečivo potkan využije hlavně na obroušení zubů, proto je dobré dbát na to, aby v kleci vždycky nějaký byl.

Voda
Samozřejmě nesmíte potkanovi zapomenout dát vodu. Nikdy nepoužívejte "lidské" nápoje. V žádném případě alkohol. Vodu nemusíte dávat balenou, stačí z kohoutku, je-li nezávadná. Nikdy nepodávejte vodu perlivou nebo minerální vody.

Zrní
Zrní by mělo být v kleci k dispozici pořád. Rovnou na něj pořiďte zvláštní misku, můžete použít i zpříjemňující alternativy jako je půlka skořápky kokosového ořechu atd. Zrní můžete zakoupit přímo pro potkany, ale i pro křečky, morčata nebo jej smíchat sami. Navíc můžete přidat pár semínek slunečnice na přilepšenou, ale pozor, docela se po nich tloustne. Nikdy nekrmte pouze zrním, samozřejmě nemůže pokrýt veškeré potřeby hlodavců.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka