Potkanci

      

Zelenina

Zeleninu podávejte vždy čerstvou dobře omytou a okapanou. Nepodávejte takové kusy, které byste sami nejedli.

Brambory
Brambory podávejte vařené, vychladlé nebo jen lehce vlažné. Většina potkanů jim neodolá. Jsou i dobrým zdrojem živin. Nezpůsobují problémy.

Brokolice
Potkani mají brokolici poměrně v oblibě. Můžete ji podávat syrovou i vařenou. Většinou malou růžičku na potkana. Ve větší míře může dojít k zažívacím potížím

Celer
Celer můžete podávat vařený nebo syrový. Syrový potkani ale moc nebaští, leda se vám podaří nastrouhat obzvláště chutný kus. Vesměs přesto není příliš vyhledávaný, ale někteří potkani ho sjedou ani nemrknou.

Cibule
Cibuli nepodávejte, není oblíbená a štipká do očí :o).

Česnek
O česneku platí co o cibuli. Můžete zkusit vařený např. z polévky, ale není příliš oblíbeny. Navíc nadýmá.

Čínské zelí
Ačkoliv se vyskytují názory, že zelí způsobuje nadýmání nebo průjmy, já s ním mám jen dobré zkušenosti. Potkani mají nejraději košťálovou část. Dávám raději mladší listy (ty více u středu). Dobře je omyjte.

Hrášek
Hrášek potkani naprosto milují. Můžete jim podávat hrášek čerství i se slupkou. Pokud si s ní neví rady, což se většinou nestává, rozlouskněte ji. Dobře je snášen i hrášek kondenzovaný a povařený hrášek mražený.

Kedluben
Kedluben podáváme omytou, syrovou. Potkanům poměrně jede. Nezáleží na odrůdě.

Kukuřice
Kukuřici může potkan baštit syrovou přímo z klasu, vařenou i kondenzovanou. Akorád dbejte na to, aby nebyla solená, pokud dáváte vařenou nebo kondenzovanou. Nejlépe vůbec nesolte!

Mrkev
Mrkev většinou kryje zimní nedostatek zeleniny. Potkani ji žerou sirovou i vařenou. Nezpůsobuje žádné problémy. Okraj můžete odstranit, ale není to nutné, potkani si umějí poradit.

Okurka polní
Zvláště letní okurky jsou úplnou mňamkou. Můžete mu ponechat i slupku, jen ho nezapomeňte řádně omýt.

Paprika
Papriku mnoho chovatelů nedoporučuje, opět díky hrozícím střevním obtížím. Zkuste, co váš potkan na to. Můj první potkan miloval zvláště červené šťavnaté papriky. Problémy jsem nikdy nezaznamenala.

Pažitka
Má silnou chuť, nicméně některým potkanům chutná. Můžete zkusit podat stébélko. Je docela legrační, jak si s ním potkan hraje. Po ochutnání ho ale většinou přestane bavit.

Petržel
Petžel potkani milují. Je zdrojem mnoha vitamínů a potkan většinou ukojí svou neodbytnou chuť na všechny ty kytky kolem, zvláště zapícháte-li stébélka do místního květináče. Velké dobrodružství je pustit je do truhlíku, kde petržel roste. Pěkně vám ji zryjí a ještě se napapkají podle chuti.

Pórek
Pórek je druh cibule, takže o něm platí, co bylo řečeno o cibuli. Můžete zkusit podat kousek zelené části, ale potkani z něj asi moc nadšení nebudou.

Rajče
Rajčata mají potkani poměrně rádi. Vyskytují se ale i tací jedinci, kteří si jich ani nevšimnou. To záleží na chuti, jak ostatně všechno.

Od 31.12.2011
znovu přístup na diskuzi!

15. 1. 2012
Aktualizovány seznamy veterinářů, dle vašich podnětů.

HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika

©2003-2012 verunka